Pro rodiče

Pár rad pro rodiče malých hokejistů

Vítejte na stránkách mládeže HC Vlci Jablonec nad Nisou. Cílem tohoto webu je , pomáhat rodičům začínajících malých hokejistů, orientovat  se v chodu jejich kabiny a pomoci jim i s nákupem výstroje a v neposlední řadě má tato webová prezentace za cíl přilákat nové malé vlky – vlčata.

Přestože se znažíme ze všech sil web spravovat a vést tak, aby zde všichni našli to co hledají, tak bez Vaší zpětné vazby tomu tak nebude. A proto bychom byli velmi rádi, když nám napíšete Váš názor, co byste zde rádi hledali, co Vám tu chybí apod. Pomůžete tím zkvalitnit chod nejen těchto stránek, ale i samotné kabiny.

Děkujeme.

Důležité informace

Jak začít hrát hokej?

Ideální věk je okolo čtyř až pěti let. Podle odborníků by děti měly s hokejem začít nejpozději mezi 6 až 8 lety.

Jak vybírat klub a kde získat informace a kontakty?

Výběr klubu se nejčastěji řídí místem bydliště nebo školy, kam dítě dochází. Všechny důležité informace o klubech naleznete na stránkách www.pojdhráthokej.cz v sekci Najdi si svůj klub.

Proč je dobré začít hrát hokej?

Jedná se o týmový sport plný zábavy s kamarády. Důraz je kladen na pestrost tréninků. Dítě si tím pádem osvojí i základy jiných sportů jako atletika, gymnastika, ale naučí se i chování v kolektivu a zodpovědnosti. Rozhodně se tedy nejedná o jednostrannou zátěž a dril. Zároveň lední hokej nepatří mezi drahé sporty. Rodiče za své peníze dostanou bohatý a pestrý tréninkový program pro své děti.

Jak vybrat hokejku?

Každá část vybavení hokejisty je velmi důležitá, ať už se jedná o chrániče, brusle nebo hokejku. Bez správného typu budou střely mířit na branku, ale nakonec se většinou dotknou mantinelu. Proto se vyplatí dobře se rozhodnout. Nejdříve si uvědomte, na jakou stranu potřebujete zahnutí hole. Jestli jste levák (LFT) či pravák (RHT) určíte podle toho, kterou ruku máte na hokejce níže. Je to první krok k vybrání vysněného modelu. Kritérií je však více.

Tvrdost hokejky

Každá hokejka má tvrdost vyznačenou na shaftu hole. Tento údaj značí, jak lehce se hůl prohne. Nejčastěji je tvrdost vyjádřena číslem. Čím vyšší číslo, tím tvrdší hůl.

Tvrdost hokejky vždy uvádíme v názvu produktu: Bauer NEXUS N7000 Grip S´15 Int 60. Tedy tato hokejka je v tvrdosti 60.

Záleží na vašich individuálních preferencích, aneb každý jsme jiný. Z příliš tvrdé hokejky vás budou bolet ruce a od příliš měkké vám budou odskakovat puky – pokud však máte hbité prsty, měkčí hokejka je pro vás lepší varianta. Bude vás totiž nutit hrát si s pukem. Při úpravě délky se ale tvrdost mění. Jestli hokejku prodloužíte, její tvrdost klesne. Když jí zkrátíte, naopak vzroste.

Pro snazší orientaci, která hokejka je pro konkrétního hráče ta pravá, můžete použít tuto tabulku.

Kategorie/Označení Flex Věk hráče Výška hráče Hmotnost hráče
Tyke 30 3 – 5 let 89 – 117 cm 11 – 22,5 kg
Youth/Yth 35 4 – 6 let 102 – 124,5 cm 13,5 – 27 kg
Yth Tall/Yth Elite 35/40 5 – 8 let 119 – 137 cm 16 – 34 kg
Junior/Jr 45/47 7 – 11 let 124,5 – 145 cm 36 – 45 kg
Junior/Jr 50/52 10 – 13 let 132 – 155 cm 40,5 – 49,5 kg
Intermediate/Int 60 11 – 14 let 132 – 162,5 cm 49,5 – 58,5 kg
Intermediate/Int 67 12 – 15 let 137 – 167,5 cm 54 – 63 kg
Intermediate/Int 75 13 – 16 let 145 – 170 cm 63 – 72 kg
Senior/Sr 77 od 14 let 165 – 180 cm 63 – 76,5 kg
Senior/Sr 87 od 14 let 167,5 – 185,5 cm 72 – 85,5 kg
Senior/Sr 95 od 14 let 170 – 188 cm 79 – 92 kg
Senior/Sr 102 od 14 let 175 – 190,5 cm 85,5 – 99 kg
Senior/Sr 112 od 14 let od 180 cm od 94,5 kg

Délka hokejky

Obecně se dá říci, že délka hokejky by měla hráči dosahovat po bradu, když stojí na bruslích a hokejku má opřenou o špičku čepele. V případě, když je bez bruslí, tak pod nos. Jinak je délka hokejky individuální věc. Pokud je hůl vyrobena z kompozitu, je možno ji prodloužit nástavcem. Jestli je na druhou stranu hokejka příliš dlouhá, dá se jednoduše zkrátit zaříznutím.

Materiál hokejky

Můžete si vybírat mezi dvěma typy: dřevěnými nebo kompozitovými hokejkami. Kvalitní dřevěné hole mají pevné místo v srdcích hráčů, modernější kompozitové jsou ale jejich zdatnými konkurenty.

Dřevěné hokejky nabízí lepší cit pro práci s pukem, jsou také odolnější vůči sekerám do hole. Největší výhodu skýtá jejich příznivá cena – staly se díky tomu miláčkem pro rekreační hokejisty v zimě na rybníce. Mají však i spoustu nevýhod. Jsou těžší, nasávají vlhkost a spíše se zlomí při střelbě.

Kompozitové hole dnes proto preferuje asi 96 % hokejistů, oproti vlivům počasí jsou zkrátka odolnější, i když nemusí být tak příjemné na dotek.

Cenové rozpětí

Kvalitní kompozitovou hokejku dnes koupíte v ceně zhruba od 1 000 do 6 000 Kč. Je ale mezi nimi velký rozdíl. Opět platí příměr: čím dražší, tím lepší. Pokud jste však jen občasný hráč nebo přímo začátečník, v pohodě vám vystačí hokejka cca do 2500 Kč. Paradoxně mají někdy vyšší odolnost, než profesionální hokejky.