shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal :
View Cart Check Out

Článek

Představujeme JHS: 1.díl – trénink na ledě. “Správná náplň tréninku na ledě dle věku a vyspělosti hráčů je naprosto klíčová.”

V minulém dílu jsme Vám představili nový systém rozvoje hráčů JHS. V dnešním dílu našeho seriálu “Představujeme JHS” se zaměříme na trénink na ledě. Více o celém systému se můžete dozvědět také na webové stránce jhs.hcvlci.cz.

Hrát moderní hokej, který obstojí v silné hokejové konkurenci to je náš dlouhodobý cíl. Bez zapojení moderních poznatků do tréninku se v dnešní době žádný úspěšný klub neobejde. Naše unikátní tréninkové know how je nejdůležitější součástí nové tréninkové koncepce JHS (Jablonec Hockey System), kterou jsme v letošním roce uvedli do života. V rámci tréninkového procesu aplikujeme zkušenosti ze zahraničních modelů. Využíváme praktické zkušenosti hráčů, kteří hráli nejvyšší hokejové soutěže včetně NHL a prošli špičkovými tréninkovými procesy. V našem klubu zavádíme tréninkové procesy, které jsou využívány v těch nejlepší tréninkových centrech v Evropě. Sledujeme informace o všech nejlepších rozvojových programech pro hráče, abychom dokázali poskytovat hráčům špičkový servis. Hokejové know how zaštiťuje kvalifikovaný šéftrenér Honza Šuráň se zkušenostmi jak z domácí hokejové scény, tak ze zahraničí. Pravidelně dohlíží na celý tréninkový proces a dodržování koncepce JHS.

Nejdůležitější součástí tréninkového procesu je trénink na ledě – on ice trenink (prolink https://jhs.hcvlci.cz/trenink-a-metodika.html#onice). V závislosti na věku hráče jsou upřednostňovány různé formy rozvoje hokejových dovedností a schopností.

U nejmenších hráčů využíváme emočně-kognitivního tréninku pro rozvoj motorických dovedností, herního myšlení a přirozenosti. Hráče vedeme tak, aby sami hledali řešení situací, které na ledě nastanou. Takto získané zkušenosti jsou nejlepším základem pro jejich budoucí výkony. Jedná se, zjednodušeně řečeno, o trénink motorických a kognitivních dovedností zábavou a hrou.

V nejmladším věku je potřeba vybudovat u dětí pozitivní vztah k hokejovému sportu. Naučit je nejen dobře bruslit, ale také je vést k samostatnosti při zvládání hokejových situací, rozvíjet v nich kreativní a kombinační myšlení.

Od kategorie mladší žáci klademe větší důraz na dovednostní trénink, kde děti učíme konkrétní dovednosti využitelné ve hře. Mladé hokejisty v této fázi připravujeme tak, aby přešli do dorostenecké kategorie komplexně vybaveni všemi klíčovými hokejovými dovednostmi.

Dovednosti netrénujeme odděleně ani izolovaně. Hokej je kreativní a živá hra a málokdy se ve hře opakují stejné herní situace, které lze nacvičit jednotvárným procvičováním. Hokej vnímáme jako komplexní sport, který vyžaduje od hráčů komplexní dovednosti. Pro hráče připravujeme cvičení v podobě herních situací ve kterých si hráči jednotlivé dovednosti osvojují a díky tomu je přenos dovedností do zápasu okamžitý, jelikož každý trénink je podstatě prožitek situace, kterou hráč ve standardním utkání zažívá.

V kategorii dorostenci a junioři se zaměřujeme na taktický a výkonnostní trénink. Hráčům nabízíme konkrétní individuální řešení, která jsou pro moderní hokej specifická, aby hráči byli připraveni na vrcholový hokej. Aby uměli hrát moderním stylem, byli konkurence schopní a dokázali se herně prosadit.

V této fázi klademe hlavní důraz na jejich výkonnost na ledě, na provedení všech cvičení, prvků a dovedností, které se v průběhu let naučili v rámci emočně-motivačního a dovednostního tréninku v maximální intenzitě. Toto je klíčové pro rozvoj juniorských hráčů. Současný vrcholový hokej je především o intenzitě provedení daných dovedností. Snažíme se klást neustále důraz na všechny detaily výkonu hráče, řešíme s nimi pokročilou analýzu hry a na to následně stavíme týmový trénink tak, aby týmy byly v rámci hry úspěšné a hráči se v ních co nejefektivněji rozvíjeli.

 

Autor: Miroslav Salač

Leave a Reply

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!